BXFN-30G-11L-3A-00-0-3
DigiKey Part Number
976-BXFN-30G-11L-3A-00-0-3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXFN-30G-11L-3A-00-0-3
Description
LED F90 WARM WHT 3000K 1411
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting F90 White, Warm 3000K 3-Step MacAdam Ellipse 2.87V 65mA 120° 1411 (3528 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
173 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
89
Series
Current - Max
180mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1411 (3528 Metric)
CCT (K)
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Supplier Device Package
1411
Flux @ 85°C, Current - Test
29lm (Typ)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
32lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Test
65mA
Thermal Resistance of Package
25.6°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.87V