530002B02500G
530002B02500G
530002B02500G
DigiKey Part Number
HS380-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
530002B02500G
Description
HEATSINK TO-220 POWER W/PINS BK
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum 20.0W @ 60°C Board Level, Vertical
Category
Width
1.650" (41.91mm)
Mfr
Fin Height
1.000" (25.40mm)
Packaging
Bulk
Power Dissipation @ Temperature Rise
20.0W @ 60°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
2.00°C/W @ 300 LFM
Type
Board Level, Vertical
Thermal Resistance @ Natural
2.60°C/W
Package Cooled
Material
Attachment Method
Bolt On and PC Pin
Material Finish
Black Anodized
Shape
Rectangular, Fins
Base Product Number
Length
2.500" (63.50mm)