ZV20K0805121NIR1HT
DigiKey Part Number
118-ZV20K0805121NIR1HTTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-ZV20K0805121NIR1HTCT-ND - Cut Tape (CT)
118-ZV20K0805121NIR1HTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZV20K0805121NIR1HT
Description
VARISTOR 33V 120A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
36.3 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
120 A
Series
Energy
0.4J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
290 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
20 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
26.4 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
33 V