SV275K23BL1
DigiKey Part Number
118-SV275K23BL1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SV275K23BL1
Description
VARISTOR 430V 15KA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 15 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
15 kA
Series
Energy
481J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Radial
Varistor Voltage (Typ)
430 V