SRR6603-150ML
DigiKey Part Number
118-SRR6603-150MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR6603-150MLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR6603-150MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6603-150ML
Description
FIXED IND 15UH 800MA 90 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 90mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR6603-150ML Models
DC Resistance (DCR)
90mOhm Max
Series
Q @ Freq
40 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
33MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
310mA