SRR5028-820Y
DigiKey Part Number
SRR5028-820YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR5028-820YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR5028-820YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR5028-820Y
Description
FIXED IND 82UH 520MA 430 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 520 mA 430mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR5028-820Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
430mOhm Max
Series
Q @ Freq
8 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
9MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
500mA