SRR4818A-1R5Y
DigiKey Part Number
SRR4818A-1R5YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR4818A-1R5YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR4818A-1R5YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR4818A-1R5Y
Description
FIXED IND 1.5UH 4.7A 35 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.7 A 35mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR4818A-1R5Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
35mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
105MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3A