SRR4018-120Y
DigiKey Part Number
SRR4018-120YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR4018-120YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR4018-120YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR4018-120Y
Description
FIXED IND 12UH 1.15A 170 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.15 A 170mOhm Max 1919 (4848 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR4018-120Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
170mOhm Max
Series
Q @ Freq
9 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
32MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1919 (4848 Metric)
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
900mA