SRR1260-561K
DigiKey Part Number
SRR1260-561KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1260-561KCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1260-561KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1260-561K
Description
FIXED IND 560UH 880MA 1 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 880 mA 1Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1260-561K Models
DC Resistance (DCR)
1Ohm Max
Series
Q @ Freq
22 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
2.4MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA