SRR1050A-331Y
DigiKey Part Number
SRR1050A-331YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1050A-331YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1050A-331YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1050A-331Y
Description
FIXED IND 330UH 730MA 815 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 730 mA 815mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1050A-331Y Models
DC Resistance (DCR)
815mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
2MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
750mA