SRP7050AA-470M
DigiKey Part Number
118-SRP7050AA-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP7050AA-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP7050AA-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7050AA-470M
Description
FIXED IND 47UH 2.6A 320 MOHM SMD
Detailed Description
47 µH Shielded Inductor 2.6 A 320mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP7050AA-470M Models
Category
DC Resistance (DCR)
320mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
6MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current - Saturation (Isat)
1.8A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)