SRP0410F-4R7M
DigiKey Part Number
118-SRP0410F-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP0410F-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP0410F-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP0410F-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 2.5A 162 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 2.5 A 162mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
162mOhm Max
Series
Q @ Freq
5 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
27MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.169" L x 0.161" W (4.30mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.8A