SRN5040TA-101K
DigiKey Part Number
SRN5040TA-101KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN5040TA-101KCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN5040TA-101KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN5040TA-101K
Description
FIXED IND 100UH 720MA 560 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 720 mA 560mOhm Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
560mOhm
Mfr
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
7MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.195" L x 0.195" W (4.95mm x 4.95mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)
Current - Saturation (Isat)
750mA