SRN5020TA-8R2M
DigiKey Part Number
SRN5020TA-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN5020TA-8R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN5020TA-8R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN5020TA-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 1.75A 98 MOHM
Detailed Description
8.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.75 A 98mOhm Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
98mOhm
Mfr
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
43MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A