SRN5020TA-6R8M
DigiKey Part Number
SRN5020TA-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN5020TA-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN5020TA-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN5020TA-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 1.9A 90 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.9 A 90mOhm Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
90mOhm
Mfr
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
46MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.1A