SRN4018BTA-150M
DigiKey Part Number
118-SRN4018BTA-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRN4018BTA-150MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRN4018BTA-150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN4018BTA-150M
Description
FIXED IND 15UH 850MA 210 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Wirewound Inductor 850 mA 210mOhm 1616 (4040 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
210mOhm
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
18MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1616
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)