SRF7035A-102Y-VIEW-B
Bourns Magnetic Capabilities
SRF7035A-102Y
DigiKey Part Number
118-SRF7035A-102YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRF7035A-102YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRF7035A-102YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF7035A-102Y
Description
CMC 7.9UH 3A 2LN 1KOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.9 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 1 kOhms @ 100 MHz 3A DCR 23mOhm
EDA/CAD Models
SRF7035A-102Y Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
23mOhm
Voltage Rating - DC
80V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm)
Height (Max)
0.138" (3.50mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz
Package / Case
Horizontal, 4 J-Lead
Inductance @ Frequency
7.9 µH @ 100 kHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
3A