SDR1006-181KL
DigiKey Part Number
SDR1006-181KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR1006-181KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR1006-181KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1006-181KL
Description
FIXED IND 180UH 720MA 630 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 720 mA 630mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1006-181KL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
630mOhm Max
Series
Q @ Freq
12 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
4MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.3A