SDE0805A-470K
DigiKey Part Number
SDE0805A-470KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDE0805A-470KCT-ND - Cut Tape (CT)
SDE0805A-470KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDE0805A-470K
Description
FIXED IND 47UH 1.7A 180 MOHM SMD
Detailed Description
47 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 180mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDE0805A-470K Models
DC Resistance (DCR)
180mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
12.1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A