SDE0604A-6R8M
DigiKey Part Number
SDE0604A-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDE0604A-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
SDE0604A-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDE0604A-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 3A 80 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 3 A 80mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDE0604A-6R8M Models
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
36MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
2.4A