PWR221T-50-1502F
DigiKey Part Number
118-PWR221T-50-1502F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR221T-50-1502F
Description
RES 15K OHM 1% 50W TO220
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 kOhms ±1% 50W Through Hole Resistor TO-220-2 Full Pack Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PWR221T-50-1502F Models
Category
Features
Current Sense, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-220
Resistance
Size / Dimension
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.760" (19.30mm)