PTVS6-380C-TH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 93
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Similar
Littelfuse Inc.
520V (Typ) Clamp 6000A (6kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
PTVS6-380C-TH
DigiKey Part Number
PTVS6-380C-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS6-380C-TH
Description
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6000A (6kA) (8/20µs)
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
650pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
380V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
401V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
520V (Typ)