PTVS6-076C-SH
DigiKey Part Number
PTVS6-076C-SH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS6-076C-SH
Description
TVS DIODE 76VWM 140VC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
140V Clamp 6000A (6kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-SMD
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6000A (6kA) (8/20µs)
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
3300pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2-SMD
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
76V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
85V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
140V