PTVS6-076C-M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
135V Clamp 6000A (6kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-SMD
PTVS6-076C-M
DigiKey Part Number
PTVS6-076C-MTR-ND - Tape & Reel (TR)
PTVS6-076C-MCT-ND - Cut Tape (CT)
PTVS6-076C-MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS6-076C-M
Description
TVS DIODE 76VWM 135VC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PTVS6-076C-M Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6000A (6kA) (8/20µs)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
3300pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
76V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
85V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
135V