PTVS3-430C-TH
DigiKey Part Number
PTVS3-430C-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS3-430C-TH
Description
TVS DIODE 430VWM 580VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
580V (Typ) Clamp 3000A (3kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
EDA/CAD Models
PTVS3-430C-TH Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3000A (3kA) (8/20µs)
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
400pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
430V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
440V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
580V (Typ)