PTVS3-076C-M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTVS3-076C-M |
Description | TVS DIODE 76VWM 135VC 2SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 135V Clamp 3000A (3kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-SMD |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PTVS3-076C-M Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3000A (3kA) (8/20µs) |
Mfr | Power Line Protection No |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 1700pF @ 10kHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Bidirectional Channels 1 | Package / Case 2-SMD, Flat Leads |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 76V (Max) | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 85V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 135V |