PTVS3-015C-TH
DigiKey Part Number
PTVS3-015C-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS3-015C-TH
Description
TVS DIODE 15VWM 28VC AXIAL
Detailed Description
28V (Typ) Clamp 3000A (3kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3000A (3kA) (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
7500pF @ 10kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
28V (Typ)