PTVS20-015C-TH
DigiKey Part Number
118-PTVS20-015C-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS20-015C-TH
Description
TVS DIODE 15VWM 44VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44V (Typ) Clamp 20000A (20kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20000A (20kA) (8/20µs)
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
38700pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.50mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
44V (Typ)