PTVS20-015C-H
DigiKey Part Number
118-PTVS20-015C-HTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PTVS20-015C-HCT-ND - Cut Tape (CT)
118-PTVS20-015C-HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS20-015C-H
Description
TVS DIODE 15VWM 26VC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V (Typ) Clamp 20000A (20kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-SMD
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20000A (20kA) (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
38700pF @ 10kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
2-SMD, No Lead
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V (Typ)