PTVS2-086C-H | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTVS2-086C-H |
Description | TVS DIODE 86VWM 99VC 2DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 99V (Typ) Clamp 2000A (2kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (8x6) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2000A (2kA) (8/20µs) |
Mfr | Power Line Protection No |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 1000pF @ 10kHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Bidirectional Channels 1 | Package / Case 2-SMD, No Lead |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 86V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 96V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 99V (Typ) |