PTVS15-076C-TH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 42
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 41
150V Clamp 15000A (15kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
PTVS15-076C-TH
DigiKey Part Number
PTVS15-076C-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS15-076C-TH
Description
TVS DIODE 76VWM 150VC AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
PTVS15-076C-TH Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15000A (15kA) (8/20µs)
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
9000pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
76V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
85V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
150V