PTVS15-058C-SH
DigiKey Part Number
PTVS15-058C-SH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS15-058C-SH
Description
TVS DIODE 58VWM 110VC 2SMD
Detailed Description
110V Clamp 15000A (15kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTVS15-058C-SH Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15000A (15kA) (8/20µs)
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
12000pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2-SMD
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
110V