PTVS10-470C-TH
DigiKey Part Number
PTVS10-470C-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS10-470C-TH
Description
TVS DIODE 470VWM 630VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
630V (Typ) Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
1000pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
470V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
470V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
630V (Typ)