PTVS10-430C-TH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
580V (Typ) Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
PTVS10-430C-TH
DigiKey Part Number
PTVS10-430C-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS10-430C-TH
Description
TVS DIODE 430VWM 580VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
1100pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
430V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
440V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
580V (Typ)