PTV142B20E120AB204
DigiKey Part Number
PTV142B20E120AB204-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTV142B20E120AB204
Description
POT 200K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
200k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Manufacturer
Bourns Inc.
Rotation
300°
Series
Resistive Material
Carbon
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Part Status
Obsolete
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
200k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Bushing Thread
M9 x 0.75
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.551" x 0.528" Face (14.00mm x 13.40mm)