PTL60-15O1-103B2
DigiKey Part Number
PTL60-15O1-103B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTL60-15O1-103B2
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.2W TOP 60MM
Detailed Description
10 kOhms 0.2W, 1/5W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
EDA/CAD Models
PTL60-15O1-103B2 Models
Tolerance
±20%
Travel Range
60mm
Size / Dimension
Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Alternate Color
In-Stock: 276