PTL60-15G1-104B2
DigiKey Part Number
PTL60-15G1-104B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTL60-15G1-104B2
Description
SLIDE POT 100K OHM 0.2W TOP 60MM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.2W, 1/5W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTL60-15G1-104B2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard, LED
Packaging
Tray
Travel Range
60mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Resistance
100 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Tray
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Color
In-Stock: 252