PTL45-19A1-502B1
DigiKey Part Number
PTL45-19A1-502B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTL45-19A1-502B1
Description
SLIDE POT 5K OHM 0.125W TOP 45MM
Detailed Description
5 kOhms 0.125W, 1/8W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Category
Tolerance
±20%
Travel Range
45mm
Size / Dimension
Rectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.276" H (60.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.125W, 1/8W