PTL20-10O0-504B2
DigiKey Part Number
PTL20-10O0-504B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTL20-10O0-504B2
Description
SLIDE POT 500KOHM 0.05W TOP 20MM
Detailed Description
500 kOhms 0.05W, 1/20W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Category
Tolerance
±20%
Travel Range
20mm
Size / Dimension
Rectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.276" H (35.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Resistance
500 kOhms
Power (Watts)
0.05W, 1/20W