PTD902-2015K-C104
DigiKey Part Number
118-PTD902-2015K-C104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTD902-2015K-C104
Description
PANEL CONTROL - 9MM-ST-CARBON
Detailed Description
100k Ohm 2 Gang Reverse Logarithmic Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.025W, 1/40W PC Pins
Category
Number of Gangs
2
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
100k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Power (Watts)
0.025W, 1/40W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Mounting Type
Through Hole
Taper
Reverse Logarithmic
Size - Body
Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)