PTD902-2015K-A104
DigiKey Part Number
118-PTD902-2015K-A104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTD902-2015K-A104
Description
POT 100K OHM 1/40W CARBON LOG
Detailed Description
100k Ohm 2 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.025W, 1/40W PC Pins, Board Locks
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTD902-2015K-A104 Models
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.025W, 1/40W
Size - Body
Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)