PTB0144-2010BPA103
DigiKey Part Number
PTB0144-2010BPA103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTB0144-2010BPA103
Description
SLIDE POT 10KOHM 0.25W TOP 100MM
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
EDA/CAD Models
PTB0144-2010BPA103 Models
Tolerance
±20%
Fader Type
Dual
Travel Range
100mm
Size / Dimension
Rectangular - 5.039" L x 0.630" W x 0.315" H (128.00mm x 16.00mm x 8.00mm)
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W