PTB0143-2010BPA502
DigiKey Part Number
118-PTB0143-2010BPA502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTB0143-2010BPA502
Description
SLIDE POT 5K OHM 0.25W TOP 100MM
Detailed Description
5 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
EDA/CAD Models
PTB0143-2010BPA502 Models
Tolerance
±20%
Fader Type
Standard
Travel Range
100mm
Size / Dimension
Rectangular - 5.039" L x 0.630" W x 0.315" H (128.00mm x 16.00mm x 8.00mm)
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W