PTA3043-2015DPA504
PTA3043-2015DPA504
PTA3043-2015DPA504
DigiKey Part Number
118-PTA3043-2015DPA504-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTA3043-2015DPA504
Description
SLIDE POT 500K OHM 0.1W TOP 30MM
Detailed Description
500 kOhms 0.1W, 1/10W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
EDA/CAD Models
PTA3043-2015DPA504 Models
Tolerance
±20%
Fader Type
Standard
Travel Range
30mm
Size / Dimension
Rectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.256" H (45.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Resistance
500 kOhms
Power (Watts)
0.1W, 1/10W