PM1210-5R6J-RC
DigiKey Part Number
118-PM1210-5R6J-RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PM1210-5R6J-RCCT-ND - Cut Tape (CT)
118-PM1210-5R6J-RCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM1210-5R6J-RC
Description
FIXED IND 5.6UH 160MA 1.6 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 160 mA 1.6Ohm Max 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
PM1210-5R6J-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.6Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
50MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)