PM1210-1R5J-RC
DigiKey Part Number
118-PM1210-1R5J-RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PM1210-1R5J-RCCT-ND - Cut Tape (CT)
118-PM1210-1R5J-RCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM1210-1R5J-RC
Description
FIXED IND 1.5UH 210MA 750 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 210 mA 750mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM1210-1R5J-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
750mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
90MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)