PDB181-K420K-504B
DigiKey Part Number
118-PDB181-K420K-504B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB181-K420K-504B
Description
POT 500K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Detailed Description
500k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W PC Pins
Packaging
Tray
Resistance (Ohms)
500k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Built in Switch
None
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)