PDB181-E425K-103B
DigiKey Part Number
118-PDB181-E425K-103B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB181-E425K-103B
Description
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Adjustment Type
User Defined
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Mounting Type
Through Hole
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)