PDB12-M4251-102BF
PDB12-M4251-102BF
PDB12-M4251-102BF
DigiKey Part Number
118-PDB12-M4251-102BF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB12-M4251-102BF
Description
POT 1K OHM 0.08W CARBON LINEAR
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.08W PC Pins
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
1k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Power (Watts)
0.08W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Size - Body
Rectangular - 0.504" x 0.488" Face (12.80mm x 12.40mm)