CVQ550K10BL1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
910 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
CVQ550K10BL1
DigiKey Part Number
118-CVQ550K10BL1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVQ550K10BL1
Description
VARISTOR 910V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
153J
Capacitance @ Frequency
170 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V